The Cabinet Papers banner

David Lloyd George 1916

Lloyd George (fourth from left) with members of his wartime cabinet in 1916, including General Smuts and Bonar Law.
Lloyd George (fourth from left) with members of his wartime cabinet in 1916, including General Smuts and Bonar Law.
©TopFoto

Coalition Government
6 December 1916 - 14 December 1918

In December 1916 dissatisfaction with the way the Asquith government was pursuing the war, combined with David Lloyd George's desire for power led to the formation of a coalition government. The new government instigated a Cabinet secretariat to record Cabinet decisions for the first time. There was no change in the continuity of government after the 1918 general election or the ending of the War Cabinet.

Cabinet members
Position Name Dates
Prime Minister D. Lloyd George 6 Dec 16 - 19 Oct 22
Lord President of the Council Earl Curzon 10 Dec 16 - 23 Oct 19
Lord Chancellor Lord Finaly 10 Dec 16 - 10 Jan 19
Lord Privy Seal Earl of Crawford 15 Dec 16 - 10 Jan 19
Chancellor of the Exchequer A. Bonar Law 10 Dec 16 - 10 Jan 19
Secretary of State for Foreign Affairs A. Balfour 10 Dec 16 - 23 Oct 19
  Lord Curzon 23 Oct 19 - 19 Oct 22
Secretary of State for Home Affairs Sir G. Cave 10 Dec 16 - 10 Jan 19
First Lord of the Admiralty Sir E. Carson 10 Dec 16 - 17 Jul 17
  Sir E. Geddes 17 Jul 17 - 10 Jan 19
President of the Board of Agriculture and Fisheries R. Prothero 10 Dec 16 - 15 Aug 19
Minister of Agriculture and Fisheries Lord Lee 15 Aug 19 - 13 Feb 21
Secretary of State for War and Air W. Churchill 10 Jan 19 - 13 Feb 21
Secretary of State for the Colonies W. Long 10 Dec 16 - 10 Jan 19
President of the Board of Education H. Fisher 10 Dec 16 - 19 Oct 22
Minister of Health C. Addison 24 Jun 19 - 1 Apr 21
  Sir A. Mond 1 Apr 21 - 19 Oct 22
Secretary of State for India A. Chamberlain 10 Dec 16 - 17 Jul 17
  E. Montagu 17 Jul 17 - 19 Mar 22
Secretary of State for Ireland Viscount French 28 Oct 18 - 2 Apr 21
Chief Secretary to Ireland E. Shortt 5 May 18 - 10 Jan 19
Minister for Labour J. Hodge 10 Dec 16 - 17 Aug 17
  G. Roberts 17 Aug 17 - 10 Jan 19
Chancellor of the Duchy of Lancaster Sir F. Cawley 10 Dec 16 - 10 Feb 18
  Lord Beaverbrook 10 Feb 18 - 4 Nov 18
  Lord Downham 4 Nov 18 - 10 Jan 19
President of the Local Government Board Lord Rhonda 10 Dec 16 - 28 Jun 17
  W. Hayes Fisher 28 Jun 17 - 4 Nov 18
  Sir A. Geddes 4 Nov 18 - 10 Jan 19
Minster for Munitions C. Addison 10 Dec 16 - 17 Jul 17
  W. Churchill 17 Jul 17 - 10 Jan 19
Minister without Portfolio A. Henderson 10 Dec 16 - 12 Aug 17
  Viscount Milner 10 Dec 16 - 18 Apr 18
  J. Smuts 22 Jun 17 - 10 Jan 19
  Sir E. Carson 17 Jul 17 - 21 Jan 18
  G. Barnes 13 Aug 17 - 27 Jan 20
  A. Chamberlain 18 Apr 18 - 10 Jan 19
Secretary for Scotland R. Munro 10 Dec 16 - 19 Oct 22
President of the Board of Trade Sir A. Stanley 10 Dec 16 - 26 May 19
Secretary of State for War Earl of Derby 10 Dec 16 - 18 Apr 18
  Viscount Milner 18 Apr 18 - 10 Jan 19

Notes:
Between 6 Dec 1916 and 31 Oct 1919 there was an 'Inner' Cabinet of D. Lloyd George, Earl Curzon and A. Bonar Law, who were joined by A. Henderson (10 Dec 1916 - 12 Aug 1917), Viscount Milner (10 Dec 1916 - 18 Apr 1918), J. Smuts (22 Jun 1917 - 10 Jan 1919), G. Barnes (29 May 1917 - 3 Aug 1917 and 13 Aug 1917 - 10 Jan 1919), A. Chamberlain (18 Apr 1918 - 31 Oct 1919) and Sir E. Geddes (10 Jan 1919 - 31 Oct 1919)